اینورتر کنترل دور

اینورتر یا درایو کنترل دور AC دستگاهی الکترونیکی برای تغییر دور الکتروموتورها است.

امروزه استفاده از موتورهای الکتریکی در ماشین آلات صنعتی و خطوط تولید کارخانجات چشمگیر شده است و همچنین استفاده از الکتروموتورها فراتر از صنعت رفته و در محیط های مسکونی و اداری به چشم می خورد.

در گذشته کنترل دور الکتروموتورها با روش های مختلفی انجام می شد، امروزه با پیشرفت علم الکترونیک و ظهور قطعات نیمه هادی مانند IGBT اینورتر ها ساخته شدند و روز به روز با پیشرفت تکنولوژی بهینه سازی شدند.

اینورتر در اصل به مبدل DC به AC گفته می شود و با توجه به استفاده از  این تکنولوژی در ساختار درایو کنترل دور یا درایو فرکانس متغییر VFD در اصطلاح واژه اینورتر به آنها اطلاق می شود.

اساس کار اینورترها تغییر ولتاژ خروجی براساس تغییر فرکانس است که این کار سبب تغییر دور الکترو موتور می گردد.

پیش از آنکه دستگاه درایو کنترل دور موتور که امروز با نام اینورتر شناخته می شود طراحی وساخته شود، برای راه اندازی الکتروموتورها از مدارات الکتریکی ستاره مثلث استفاده می شد، در این روش برای تغییر جهت حرکت موتور 2 فاز ورودی توسط کنتاکتور جابجا میشد که این روند سبب تحمیل هزینه قطعات مصرفی و افزایش اندازه تابلو برق می شد.

در این روش هیچ کنترلی روی الکترو موتور انجام نمی شود و فقط استارت و استوپ و تغییر جهت میسر است، در صورت نیاز به تغییر دور در این روش از گیربکس استفاده می گردد. استفاده از قطعات مکانیکی برای کاهش دور موتور با توجه با اصطهلاک قطعات مکانیکی مقرون به صرفه نخواهد بود و همچنین در این روش موتور با حداکثر توان خود کار کرده و مصرف برق آن در پیک قرار می گیرد. 

با پیشرفت تکنولوژی و عرضه اینورترها معایب راه اندازی ستاره مثلث رفع شده و کنترل دور موتور بدون نیاز به قطعات مکانیکی نظیر گیربکس ها میسر گردید 

LSاینورتر

مزایای استفاده از اینورتر عبارت است از

  • راه اندازی و توقف نرم موتور

این قابلیت سبب می شود تا شتابگیری با شیب تنظیمی انجام شود و از ضربه مکانیکی ناگهانی به موتور و شوک جریانی به برق جلوگیری می کند.

  • تغییر دور

مهمترین کاربرد اینورتر تغییر دور می باشد، در بسیاری از ماشین آلات الکترو موتور می باید با سرعت مشخصی حرکت کند یا در شرایطی می باید سرعت موتور کم یا زیاد شود که این کار با استفاده از تغییر فرکانس به وسیله ولوم یا با استفاده از سیگنال ورودی به اینورترها انجام می شود.

  • ذخیره سازی انرژی

کاهش دور اینورتر سبب کاهش ولتاژ اعمالی به موتور شده و این امر موجب کاهش مصرف برق در موتور میگردد. در کاربردهایی همچون پمپ و فن ذخیره سازی و صرفه جویی در مصرف برق با کاهش دور موتور امکان پذیر می باشد.

  • حفاظت از موتور

اینورتر با دارا بودن مدارات حفاظتی سبب جلوگیری از آسیب های احتمالی به موتور می گردد. افزایش و یا کاهش سطح ولتاژ، اتصالی در سیم های موتور از جمله آسیب های الکتریکی است که موتور ها در معرض آن قرار دارند و با استفاده از اینورترها از این صدمات جلوگیری می گردد.

امروزه تاثیر استفاده از اینورترها در زندگی روزمره انسان ها قابل لمس است.

به عنوان مثال اکثر ما در طی روز بارها از آسانسور استفاده می کنیم و قطعا متوجه از بین رفتن ضربه هنگام حرکت و یا توقف آسانسورهای جدید شده ایم که این نشانه ای از حضور و مزیت اینورتر در زندگی افراد عادی است. همچنین از دیگر کاربردهای اینورتر کنترل دور پمپ ها به منظور تامین فشار مورد نیاز آب بر اساس مصرف در آپارتمان ها می باشد.

علاوه بر کاربردهای اینورتر در مکان های شهری عمده مصرف اینورترها در کارخانجات صنعتی و ماشین آلات می باشد.

هر کجا الکتروموتوری مشغول چرخش است عمدتا درایو کنترل دور مورد نیاز است.

اینورتر ها معمولا در توان های مختلف برای کاربرد های متفاوت تولید می گردند.

دسته بندی اینورترها بر اساس ولتاژ ورودی

  • اینورتر ورودی تکفاز 220 ولت و خروجی سه فاز 220 ولت
  • اینورتر ورودی سه فاز 220 ولت و خروجی سه فاز 220 ولت
  • اینورتر ورودی سه فاز 380 ولت و خروجی سه فاز 380 ولت

دسته بندی اینورترها بر اساس نوع کاربری

  • درایو برای مصارف عمومی و بار سبک مانند نقاله 
  • درایو برای مصارف سنگین کار که نیاز به گشتاور راه اندازی بالا دارد
  • درایو های مخصوص پمپ و فن