چرا باید از چوک اینورتر استفاده کنیم؟

چرا باید از چوک اینورتر استفاده کنیم؟

چرا باید از چوک اینورتر استفاده کنیم؟ این سوالی است که برای نصب اصولی اینورتر در صنعت باید به آن پاسخ داده شود. قرار دادن فیلترهای هارمونیک در مسیر ورودی یک اینورتر نکته مهمی است که کمک خواهد کرد تا جلوی سیگنال‌های ورودی مشکل‌دار به داخل تجهیزات گرفته شود.

در حالت کلی، شکل موج ورودی و خروجی باید به صورت سینوسی کامل با کمترین نقص باشد.

در بسیاری از زمان‌ها، این مهم به دست نمی‌آید مگر این که از ابزارهای جانبی مانند چوک استفاده کنیم.

چوک از تعدای سلف تشکیل شده است. درواقع سیم پیچ‌هایی که دور یک هسته مغناطیسی قرار می‌گیرد و متناسب با جریان مورد نیاز و ظرفیت سلف طراحی و ساخته می‌شود. چوک جریان الکتریکی را تنظیم می کند و از تغییرات ناگهانی آن جلوگیری می‌نماید.

عکس چوک اینورتر

جدول محتوا

کاربرد چوک در اینورتر

چوک ورودی اینورتر

دقت داشته باشید که وجود هر گونه اغتشاش یا نامنظم بودن شکل موج در ورودی یک دستگاه صنعتی مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد. این موضوع در بسیاری از زمان‌ها باعث بروز خطا در دستگاه می‌شود و کارکرد صحیح آن را با اختلال مواجه می‌کند.

چوک ورودی وظیفه مهمی را بر عهده دارد و به همین دلیل است که مهندسان این قطعه را یکی از الزامی‌ترین قطعات برق صنعتی به حساب می‌آورند. این چوک دارای یک بوبین سیم پیچی شده است که در شرایط عبور جریان، قدرت تولید میدان مغناطیسی را در اطراف خود دارد.

همین میدان مغناطیسی است که قابلیت کنترل و حتی محدود کردن افزایش جریان را دارد تا با این روش بتوان هارمونیک‌های مضر را محدود کرد. با نصب چوک در ورودی اینورتر می‌توان به فهرست بلندی از مزایا دست پیدا کرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کنترل نوسانات اضافه ولتاژ اشاره کرد. در ادامه مطلب در مورد این مزایا بیشتر خواهیم خواند.

 

باما تماس بگیرید

چوک خروجی اینورتر

در شرایطی که با دستگاه‌های برق صنعتی سر و کار داشته باشیم، مطمئنا باید با نویز و اثرات آن نیز دست و پنجه نرم کنیم. در بسیاری از مواقع، این عوامل ناخواسته ممکن است روی شکل موج‌ ورودی و خروجی یک اینورتر تاثیر بگذارند که شاید در دیگر بخش‌های مدار قدرت یا فرمان به آن افزوده شده‌اند.

در این حالت، شکل موج خروجی اینورتر به صورت سینوسی کامل نخواهد بود و برای این موضوع هم باید به فکر راه چاره باشیم. دقت داشته باشید که شکل موج سینوسی خروجی این دستگاه همان موجی است که به موتور اعمال خواهد شد. بنابراین، قبل از اعمال موج به دستگاه نهایی نیاز به فیلتر کردن شکل موج و حذف هارمونیک‌های مشکل‌ساز است.

مزایای بی شماری برای استفاده از چوک‌های خروجی اینورتر تعریف شده است که شاید مهم‌ترین آن‌ها محافظت از موتورهای گران قیمت و تضمین سلامت سیم پیچ آن‌ها باشد. 

یکی از کاربردهای چوک خروجی در جایی است که فاصله بین الکتروموتور و درایو زیاد است. وجود اثر خازنی در کابل باعث شکسته شدن عایق کابلها و ایجاد اتصالی در خروجی درایو می‌شود

کاربرد چوک در اینورتر

شاید بتوان بیش از 20 مورد کاربرد ضروری برای چوک بیان کرد. این ابزارها زمانی که در ورودی یا خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک مزیت افزوده برای مدار هستند که در این بخش در مورد آن اطلاعات بیشتری را به دست خواهیم آورد.

کاربرد چوک های ورودی

 • منابع تغذیه سوئیچینگ: منابع تغذیه سوئیچینگ در دنیای کنونی یک مزیت اختصاصی برای مهندسان مهیا می‌کنند تا در شرایط بهینه بتوانند به ولتاژهای ثابت و بدون نویز دست پیدا کنند. تاثیر چوک در ورودی این تجهیزات باعث حذف هارمونیک های تولید شده از سمت اینورتر بوده و از اختلال در عملکرد تجهیزاتی که توسط منابع سوئیچینگ تغذیه میشوند جلوگیری میکند و باعث بهبود بازدهی آنها خواهد شد.

 

عکس منبع تغزیه سوِئیچینگ

 

 • درایوهای موتور الکتریکی: چوک ورودی علاوه بر حذف هارمونیک های تولید شده در اثر عملکرد درایو ها تا حدی میتوانند نوسانات برق شبکه متصل شده به اینورتر را نیز صاف کنند.
 • دستگاه‌های UPS: منابع تغذیه بدون وقفه نیز مانند بسیاری از دستگاه‌های صنعتی نیاز به محافظت دارند تا بتوانند در حداکثر بازدهی خود کار کنند. در شرایطی که نگرانی از نظر وجود عوامل مزاحم خارجی وجود دارد، نصب چوک‌ یکی از بهترین گزینه‌ها برای جلوگیری از مشکلات است.

کاربرد چوک خروجی

 • حفاظت از الکتروموتور: زمانی که خروجی اینورتر با فواصل طولانی به موتور متصل باشد، بعلت افت ولتاژ در اثر مقومت کابل ارتباطی درایو تا موتور، شکل موج خروجی اینورتر ممکن است به صورت سینوسی کامل نباشد که احتمال وجود ضربه‌های ناگهانی در ولتاژ در آن وجود دارد. این اسپایک‌ها مطمئنا باعث بروز مشکل در سیم پیچ یک الکترو موتور می‌شوند و در نهایت می‌توانند آن را بسوزانند. با نصب چوک‌های AC خروجی می‌توان از این مشکل برای موتور الکتریکی جلوگیری کرد.
 • محافظت از قطعات IGBT: قطعات الکترونیک صنعتی که با نام IGBT شناخته می‌شوند، در طبقات مدار اینورتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات در اثر وجود پیک‌های ولتاژ در خروجی ممکن است آسیب ببینند و بهترین کار استفاده از چوک اینورتر برای تضمین سلامت آن‌ها است.
 • حذف مشکلات طول کابل: در شرایطی که متخصصان نیاز به نصب کابل‌های طولانی برای تغذیه الکترو موتور دارند، باز هم یک مشکل به وجود خواهد آمد. بر اساس بررسی‌ها، با افزایش طول کابل احتمال بروز افت ولتاژ وجود دارد که اعمال آن به صورت مستقیم به دستگاه مشکل به وجود خواهد آورد.

انواع چوک اینورتر چیست؟

به صورت کلی، 2 مدل از این قطعات کاربردی توسط شرکت‌ها ساخته شده است و در حال حاضر برای خرید در فروشگاه‌های لوازم الکتریکی و الکترونیکی موجود است.

چوک AC

شاید بتوان چوک‌های AC را پر کاربردترین قطعات در این دسته به حساب آورد که در بسیاری از بخش‌ها مانند مدارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. احتمالا با جستجو در اینترنت قطعاتی با نام القاگر یا سلف مشاهده کنید که این محصولات همان کار چوک‌های AC را انجام می‌دهند.

در مدارهای مختلف، وظیفه اساسی این قطعات محدود کردن و جلوگیری از عبور فرکانس‌هایی است که قرار نیست به بخش دیگر مدار انتقال پیدا کنند. برای مثال، زمانی که یک طراح الکترونیک قصد مسدود کردن فرکانس‌های بالا را دارد، می‌تواند این قطعات را به کار بگیرد.

چوک DC

با نگاهی به مدار داخلی اینورترها، چوک DC را مشاهده خواهید کرد که استفاده از آن اهمیت زیادی در محدود کردن و جلوگیری از عبور هارمونیک‌های جریان دارد.

همچنین، زمانی که نیاز به جلوگیری از عبور فرکانس‌های بالا است، از این قطعات به همراه چوک‌های AC استفاده خواهد شد.

استفاده از چوک اینورتر چه محدودیتی دارد؟

 • در کنار مزایای اساسی استفاده از این قطعات پر کاربرد، محدودیت‌هایی نیز برای آن‌ها وجود دارد.
 • یک محدودیت مهم چوک اینورتر اندازه فیزیکی آن است که برای استفاده در دستگاه‌های مختلف ممکن است مشکل ساز باشد. برای مثال، زمانی که یک اینورتر یا درایو موتور قرار است در ابعاد کوچکی طراحی شود، مهندسان در استفاده از چوک‌های بزرگ به مشکل بر خواهند خورد.
 • در کنار این موضوع، مقاومت داخلی نیز در این قطعات وجود دارد. به همین دلیل است که با عبور جریان از داخل آن در نهایت با تلف شدن مقداری توان روبرو خواهیم شد.

در زمان انتخاب و خرید چوک اینورتر به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • برای انتخاب بهترین و بهینه‌ترین گزینه از فهرست چوک های اینورتر نکات زیر را در نظر داشته باشید:
 • توان: مطمئن شوید که محصول انتخابی توان کافی را برای کارکرد در بخش مربوطه داشته و این محصول بیشترین سازگاری را با محل استفاده دارد.
 • کیفیت ساخت: چوک‌ها از قطعات حساس در دنیای برق و الکترونیک هستند و نیاز است تا برای خرید در کیفیت ساخت محصول دقت زیادی شود.
 • استانداردهای حفاظتی: در این قطعات استانداردهای حفاظتی نیز به کار گرفته می‌شود که از ویژگی‌های اضافی آن‌ها هستند. برای نمونه، گواهی های استاندارد اداره برق و استاندارد حفاظتی IP را در اکثر این محصولات مشاهده خواهید کرد.

 

به طور کلی چوک اینورتر یک ابزار اختصاصی در دنیای برق و الکترونیک است که کاربرد حفاظتی در بخش‌های مختلف مدار دارد. این قطعه قدرت این را دارد تا از نوسانات مضر و هارمونیک‌های جریان محافظت کند تا با این کار از خطرهای خرابی یا آسیب دیدگی به بخش‌های الکتریکی و الکترونیکی جلوگیری شود. اگر قصد شما، انتخاب بهترین محصولات صنعتی و تجربه یک خرید مطمئن است، می‌توانید از فهرست محصولات وب سایت ما دیدن کنید.